Mieszkanie nowe czy używane?
3 min readPosiadanie swojego mieszkania to bezpieczeństwo i swoboda. Pozostaje zatem pytanie, czy kupować je z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Pierwsze oznacza pachnące nowością ściany, budowanie nowej historii, urządzenie według własnego gustu i preferencji. Drugie, to szansa na zamieszkanie od razu w bardzo dobrej lokalizacji.
Nowe mieszkanie to świadomość, że jako pierwsi w nim zamieszkamy. Bardzo często mamy wpływ na układ lokalu, możemy „przestawić” ściany lub dostosować je do indywidualnych potrzeb. Odnośnie wykończenia także mamy wolną rękę. Nie ma tam zrobionej kuchni, łazienki, a prace wykonujemy od podstaw łącznie z cekolowaniem i malowaniem ścian czy wyborem drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Bardzo często w ofercie za dodatkową opłatą dostajemy miejsce parkingowe czy w hali garażowej oraz komórkę lokatorską. Kolejnym plusem nowego mieszkania są nowoczesne rozwiązania, np. bezawaryjne windy, przestronne klatki schodowe wyglądające jak hotelowe korytarze, duże okna. Wiele osób decyduje się na rynek pierwotny ze względu na nowocześniejsze i lepsze jakościowo materiały. Mieszkanie kupione bezpośrednio od dewelopera to także bardzo bezpieczna transakcja dzięki ustawie deweloperskiej.
Minusem jest czas oraz lokalizacja. Nieruchomości z rynku pierwotnego, te w bardziej przystępnych cenach, są położone na obrzeżach miast, a na odbiór lokalu trzeba poczekać wiele miesięcy lub rok czy dwa. Bowiem często zdarza się, że kupujemy… dziurę w ziemi. Inwestycję widzimy na projekcie, a deweloper dopiero zaczyna budowę. Jeszcze jednym minusem, który trzeba rozpatrzyć, to koszt wykończenia. Wprowadzając się do nowo wybudowanego domu bądź mieszkania musimy kupić wszystko – od podłóg, przez płytki po meble.
Rynek wtórny pozwala na dużo szybsze działanie oferując szeroki wachlarz mieszkań w dowolnych lokalizacjach oraz standardach. Można kupić mieszkanie, które nie wymaga remontu i jest gotowe do użytku, zaopatrzone jest nawet w sprzęty AGD i RTV. Po prostu, wchodzisz i mieszkasz. Po drugie, mieszkania są dostępne w miejscach, gdzie nie ma już przestrzeni na nowe bloki. Argumentem przemawiającym za mieszkaniem używanym może być fakt, ze są one zazwyczaj tańsze. Posiadają także rozbudowaną infrastrukturę. W pobliżu funkcjonują sklepy, przychodnie, centra rozrywki, szkoły, itp.
Ograniczenia towarzyszące przy podejmowaniu decyzji są także warte uwagi. Kupujący często nie umie ocenić stanu technicznego budynku. Jeśli mieszkanie wybudowano 10 lat temu, to jeszcze nie duży problem, ale jeśli jest to np. lokal w tak zwanych blokach „z wielkiej płyty”, to problem jest już większy. Dla niektórych problem stanowi także narzucony plan pomieszczeń. Oczywiście, można w niektórych przypadkach przeprowadzić remont, ale to oznacza duże koszty.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się dodatkowo z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych (czyli PCC). Przy transakcji u dewelopera, gdy dotyczy ona zakupu nowego mieszkania, a nabywca zostaje zwolniony z tego podatku.
Warto jednak zaznaczyć, że co dla jednych jest wadą, dla innych jest zaletą. Zakup mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego jest decyzją indywidualną.
Polecamy: https://www.polisy24.pl
Mgr Cezary Wiewiórkiewicz
Diler Walutowy