Najważniejsze waluty świata
3 min readDolar, Euro, Jen i Funt, czyli cztery najważniejsze waluty świata.
Szacuje się, że na całym świecie jest 180 walut. Są to jednostki monetarne wydawane w krajach, które ONZ uznaje za legalnie istniejące. Jednak eliminując pieniądze, które nie mają niezależnego kursu, liczba światowych walut spada do 130. Prawie 90% transakcji dokonywanych na rynku Forex opiera się jednak na 10 światowych walutach, z czego 4 z nich są najważniejsze. Wiesz jakie?
Numer jeden na podium to oczywiście Dolar Amerykański (USD). Jest to najważniejsza waluta świata oraz największa światowa rezerwa pieniężna przetrzymywana przez banki centralne do przyszłych rozliczeń międzynarodowych oraz inwestycji. Obowiązuje na terenie Stanów Zjednoczonych, a także Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe, Bonaire, Saby i Sint Eustatius. Dolar dzieli się na sto centów. Posiada jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli pieniężnych – przekreślone S ($). Na jego wartość wpływają nie tylko popyt na towary, ale praktycznie wszystkie znaczniejsze wydarzenia gospodarczo-polityczne na świecie, w tym przede wszystkim gospodarka i polityka USA. W dolarach wyraża się kurs najważniejszych towarów takich jak, złoto, ropa naftowa czy miedź.
Druga najważniejsza pod względem obrotu na świecie waluta to Euro (EUR). Stanowi 20% rezerwy banków centralnych całego globu. To wspólna jednostka monetarna wprowadzona w większości państw Unii Europejskiej oraz w 11 krajach i terytoriach nienależących do UE, czyli Watykanu, Monako, San Marino, Andory, Kosowa, Czarnogóry oraz francuskich posiadłości na Oceanie Atlantyckim i Indyjskim. Kursy euro i pozycja wspólnej waluty jest zależna od stanu gospodarki całej Unii Europejskiej. Monety mają identyczne rewersy z nominałem i mapą Europy. Awersy zawierają symbole narodowe (przeważnie nieoficjalne) ustalone przez poszczególne kraje strefy euro. Wszystkie banknoty są identyczne po obu stronach. Widnieją na nich fikcyjne mosty prezentujące różne style architektoniczne z wybranych okresów historycznych. Co ciekawe, istnieje banknot 0 Euro (kolekcjonerski), wyprodukowany w 100 % z bawełnianego papieru, takiego samego jak prawdziwe banknoty Euro i posiadający takie same zabezpieczenia.
Jen japoński (JPY) zajmuje trzecie miejsce najważniejszej waluty pod względem obrotu na świecie oraz trzecie pod względem wielkości rezerwy. Siła nabywcza jena wyrażona jest głównie przez jakość japońskiej gospodarki i ekonomii. Wartość jena jest wprost proporcjonalna do popytu na eksportowane produkty, takie jak: samochody, elektronika, narzędzia, statki oraz tkaniny. Pośredni wpływ na kursy i waluty ma także cena ropy naftowej. Warto podkreślić, że kluczowym elementem wpływającym na wartość waluty jest kurs chińskiego renminbi. Najmniejszą japońską monetą jest 1 jen. Wszystkie japońskie monety są okrągłe, a dwie z nich (5 jenów i 50 jenów), posiadają otwór w środku. Banknoty występują tylko w 3 nominałach: 1000, 5000 i 10 000 jenów.
Pozostaje jeszcze miejsce czwarte. Należy ono do Funta Brytyjskiego, zwanego także Funtem Szterlingiem (GBP), będącym oficjalnym środkiem pieniężnym w Wielkiej Brytanii. Nie trudno się domyślić, że kurs GBP kształtuje głównie sytuacja gospodarcza tego kraju. Czynniki wchodzące w jej skład to: polityka monetarna banku centralnego, wysokość produktu krajowego brutto oraz raporty dotyczące bezrobocia. 1 funt dzieli się na 100 pensów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 oraz banknoty £1 (na Wyspach Normandzkich i Szkocji), £5, £10, £20, £50, £100 (tylko w Szkocji i Irlandii Północnej).
Polecamy: https://polisy24.pl
Mgr Cezary Wiewiórkiewicz
Diler Walutowy